پرسش های متداول :

1.آیا برای تحصیل در رومانی نیازی به اخذ اجازه تحصیل دارم؟


اکثر دانشجویان برای تحصیل در رومانی باید ابتدا اجازه تحصیل بگیرند. اما استثنائاتی نیز وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش ویزای تحصیلی این وب‌سایت مراجعه کنید.

2.چگونه می‌توانم برای تحصیل در رومانی اقدام کنم؟


قبل از آنکه بتوانید برای اجازه تحصیل اقدام کنید باید از دانشگاه یا کالجی که قصد تحصیل در آن را دارید پذیرش بگیرید. در اغلب موارد پس از دریافت پذیرش لازم است که برای اخذ اجازه تحصیل اقدام کنید. بدین منظور باید درخواست خود را به ما ارسال نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش ویزای تحصیلی این وب‌سایت مراجعه کنید


3.چگونه می‌توانم با شرایط پذیرش و دوره‌های تحصیلی ارائه شده توسط کالج‌ها، دانشگاه‌ها و یا سایر موسسات آموزشی رومانی آشنا شوم؟

 

رومانی فرصت‌های مختلف و فراوانی را در اختیار دانشجویان خارجی قرار می‌دهد. شما باید ابتدا مدرسه، کالج و یا دانشگاهی را که قصد دارید در آن مشغول به تحصیل شوید، انتخاب کنید و سپس با تماس با آنها و یا بررسی وب‌سایت‌شان اطلاعات مورد نیاز در مورد دوره‌های ارائه شده و نیز شرایط گرفتن پذیرش را کسب کنید. فهرست نسبتا کاملی از کالج‌ها و دانشگاه‌های معتبر رومانی را می‌توانید در وب سایت ما بیابید.

4.چه زمانی باید برای اجازه تحصیل اقدام کنم؟


توصیه می‌شود که به محض دریافت نامه پذیرش خود برای اجازه تحصیل اقدام کنید زیرا مدت زمان لازم برای بررسی پرونده و صدور ویزای تحصیل بر اساس دفتر ویزایی که پرونده را بررسی می‌کند متفاوت است.

5.ویزای اقامت موقت رومانی چیست؟


ویزای اقامت موقت سندی رسمی است که توسط یک دفتر ویزای رومانی صادر می‌شود. این ویزا به یکی از صفحات پاسپورت الصاق می‌شود تا نشان دهد که دارنده پاسپورت مورد نظر واجد شرایط لازم برای ورود به رومانی و اقامت موقت در این کشور است. با توجه به کشوری که تابعیت آن را دارید ممکن است لازم باشد که برای ورود به رومانی و اقامت موقت در رومانی( جهت کار، تحصیل، و یا دیدار) به این ویزا نیاز داشته باشید. فهرستی از کشورهایی که شهروندان آن برای ورود به رومانی نیازی به اخذ ویزای اقامت موقت رومانی ندارند را می‌توانید در بخش اجازه تحصیل یا بخش اجازه کار این وب سایت بیابید.

6.چگونه می‌توانم برای ویزای اقامت موقت رومانی اقدام کنم؟


اگر برای ورود به رومانی و تحصیل در این کشور علاوه بر اجازه تحصیل به ویزای اقامت موقت نیز نیاز دارید باید درخواست جداگانه‌ای را به همراه هزینه بررسی پرونده به دفتر ویزا ارسال نمایید.

7.چگونه می‌توانم هزینه بررسی پرونده را بپردازم؟


هنگام ارسال تقاضای اجازه تحصیل باید هزینه بررسی پرونده را نیز بپردازید. این هزینه غیر قابل برگشت است حتی اگر تقاضای شما پذیرفته نشود. با بررسی وب‌سایت سفارتخانه یا دفتر ویزایی که قصد دارید تقاضای خود را به آنجا بفرستید یا تماس تلفنی با آنها می‌توانید از نحوه پرداخت این پول آگاه شوید.

8.آیا برای دریافت اجازه تحصیل نیز انجام معاینات پزشکی لازم است؟


انجام معاینات پزشکی الزامی است اگر: متقاضی از کشورهایی به رومانی می‌آید که شهروندان آنها برای ورود به کانادا لازم است ویزا بگیرند و همچنین قصد داشته باشد که برای مدتی بیش از 6 ماه در رومانی اقامت کند یا متقاضی در مکان‌هایی مشغول به کار و یا تحصیل خواهد شد که حفظ بهداشت و سلامت ‌عمومی در آنها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است (اماکنی مانند بیمارستان‌ها، مدارس، مهدکودک‌ها، و ...).

9.چگونه می‌توانم اجازه تحصیل خود را هنگامی که در رومانی به سر می‌برم تجدید کنم؟


برای تجدید اجازه تحصیل باید قبل از انقضای اعتبار آن اقدام کنید. اگر اجازه تحصیل خود را تجدید نکنید باید پس از انقضای اعتبار آن کانادا را ترک کنید. البته ممکن است تحت شرایط خاصی امکان اقامت موقت را حتی پس از انقضای اجازه تحصیل اعاده کرد ولی در این صورت نیز حق ادامه تحصیل تا مشخص شدن وضعیت قانونی اقامت دانشجو از وی سلب می‌شود.

10.آیا امکان صدور المثنی در صورت گم شدن برگه اجازه تحصیل وجود دارد؟


بلی. اسناد مهاجرتی صادر شده توسط دولت رومانی را می‌‌توان در صورت گم شدن جایگزین کرد.‌ بدین منظور متقاضی باید فرم مربوطه را تکمیل و ارسال نماید و مبلغی نیز پرداخت کند.

.11اقامت دائمی چیست؟

ویزای اقامت دائم مدرک یا سندی است که به شخص اجازه زندگی و کار در هر جای رومانی را می دهد. این مدرک با قبول چند مسئولیت ارائه می شود و در صورتی که دارنده آن برای مدت طولانی در کشور نباشد قابل فسخ است و همچنین در صورت ارتکاب جرم و جنایت این مدرک فاقد اعتبار خواهد بود. شخصی که مقیم رومانی است بعد از گذشت 5 سال برای شهروندی یا تابعیت اقدام کند.

.12انواع ویزاهای اقامت کدامند؟

انواع ویزاهای اقامتی به 3 دسته تقسیم می شوند:

1. ویزای اقامت دائم (Permanent Residency): این دسته ویزاها به متقاضی اجازه اقامت دائم را می دهند که بعد از گذشت 5 سال قابل تبدیل به ویزای شهروندی می باشد. کسانی که از روشهای نیروی تخصص (Skilled-Worker)، سرمایه گذاری (Investors) اقدام میکنند جزو این دسته قرار می گیرند.

2. ویزای اقامت موقت (Temporary Residency): این دسته از ویزاها موقت می باشند و به ندرت قابل تبدیل به اقامت دائم اند. لازم به ذکر است که فرد متقاضی بعد از اتمام این ویزا مجبور به بازگشت می باشد. از این دسته می توان ویزاهای موقت دانشجویی، توریستی و کار (Work) را نام برد.

3. ویزای اقامت مشروط (Provisional Residency): می توان گفت این گروه از ویزاها، ویزای موقتی است که طی شرایطی قابل تبدیل به ویزای اقامت دائم می باشد. لازم به ذکر است که این شرایط بر اساس نوع ویزا متفاوت می باشد. از این دسته می توان برخی از روش های استانی رومانی ، کار آفرینی و همچنین ویزاهای مناطق خاص و کم جمعیت رومانی را نام برد.


.13آیا می توانم در یک زمان واحد هم تقاضای اقامت دائم و هم تقاضای اقامت موقت را ارائه دهم؟

شما می توانید با دو نیت مسافرت و مهاجرت اقدام کنید. اداره مهاجرت دو هدف شما را می پذیرد، اما شما باید رضایت اداره مهاجرت را جلب کنید که شما یک مسافر یا گردشگر واقعی هستید و تمامی شرایط مسافر را دارید.


.14مجوز کار و استخدام با روادید مهاجرت چه تفاوتی دارد؟

مجوز اشتغال به مسافر واجد شرایط امکان اقامت و کار کردن برای مدت زمان کوتاه و محدود اعطا می کند و معمولا محدودیت هایی را به همراه دارد. داشتن این مجوز به خودی خود منجر به اقامت دائم نمی شود. بر خلاف این نوع اقامت، ویزای مهاجرت به دارنده آن اجازه کار و زندگی در هر جای کشور مورد نظر را می دهد و متقاضی را از بسیاری از امتیازات یک شهروند برخوردار میکند. لازم به ذکر است که ویزای مهاجرت (اقامت دائم) در رومانی بعد از گذشت 5 سال و در رومانی بعد از گذشت 5 سال قابل تبدیل به شهروندی می باشد.

.15هزینه تحصیل در رومانی چقدر می باشد؟

هزینه تحصیل در رومانی بستگی به رشته ومقطع آن دارد. به طور متوسط شهریه لیسانس یا فوق لیسانس در سال سه هزار یورو می باشد. این عدد تقریبی است وممکن است بیشتر یا کمتر باشد وشامل رشته های فنی وحرفه ای نمی شود.

.16هزینه زندگی در رومانی چقدر می باشد؟

هزینه زندگی در رومانی بستگی به روش وشرایط زندگیتان دارد. هزینه های تخمینی زندگی یک دانشجو سه هزار یورو در سال می باشد. درصورتیکه دو نفر شریکی با هم زندگی کنند این هزینه ها کاهش می یابد.

.17پس از پایان تحصیل آیا می توانم به اروپا مهاجرت کنم؟

بله، ادارات مهاجرت اروپا طبق قوانین و برنامه هایی که دارند دانشجو می تواند جهت مهاجرت پس از پایان تحصیلش اقدام کند.

.18قصد تحصیل در دوره لیسانس را دارم آیا می توانم از کمک هزینه دانشجویی استفاده کنم؟

متاسفانه در مقطع لیسانس هیچ کمک هزینه ای تعلق نمی گیرد. اگرچه قبلاً هم در دانشگاه ثبت نام کرده باشید.

.19آیا جهت تحصیل در اروپامی توانیم از کمک هزینه دانشجویی (بورسیه) استفاده کنم؟

دونوع کمک هزینه دانشجویی وجود دارد:

کمک هزینه از طرف کشور مبداء (لطفاً با وزارت آموزش عالی در کشورتان تماس بگیرید

کمک هزینه اروپا: این کمک هزینه ها در دسترس دانشجویان استثنایی که در مقطع فوق لیسانس و دکترا هستند قرار می گیرد.

.20آیا باید ترجمه رسمی از مدارکم را ارائه کنم؟

بله. هر نوع مدرکی که به انگلیسی یا فرانسوی نیست، باید ترجمه رسمی شود

.21چگونه با من تماس گرفته خواهد شد؟

از طریق ایمیل با شما تماس گرفته خواهد شد. به شما توصیه می شود که به طور منظم ایمیل خود را چک نمایید

.22از چند سال قبل شرکت شما سرویس خدمات دانشجویی را انجام میدهد؟
حدوداً 5 سال

.23آیا کسی بدون دانش زبان انگلیسی هم می تواند اقدام به تحصیل به کشور رومانی را نماید؟
بله

.24خدمات ارائه شده توسط گروه شما چه می باشد؟
از اولین مرحله (مشاوره) تا آخرین مرحله (سکونت) در کشور رومانی این سرویس ها مقدور می باشد.

.25حق الزحمه شما و همکارانتان در کشور رومانی چقدر است؟
پس از بررسی توان و امکانات و شرایط متقاضی و انتخاب رشته و نیز تقاضای اخذ خدمات مورد نیازش قابل بررسی و مذاکره می باشد.


 

آشنایی و دادن تمامی اطلاعات لازم در مورد کلیه دانشگ اه ها و دانشکده های معتبر رومانی در تمامی مقاطع تحصیلی

اخذ قبولی از کلیه دانشگاه های معتبر رومانی

آشنایی و اخذ نامه قبولی از وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری رومانی که برای ورود به دانشگاه اخذ این نامه ضروری میباشد

و کمکهای دیگر

اخذ و ارائه کارت اقامت دانشجویی

ترانسفرفرودگاهی

رزرو هتل در کلیه شهرهای رومانی ، تهیه و اجاره مسکن مخصوص افرادی که برای اولین بار به کشور رومانی مسافرت میکنند

افتتاح حساب بانکی معتبر در کل اروپا و بعضی از کشورهای آسیایی

contact@medecineroumanie.org